رفع چین و چروک پوست

در مورد لیفتینگ صورت با طب سوزنی

در مورد لیفتینگ صورت با طب سوزنی
5 (100%) 1 رای

لیفتینگ پوست صورت با طب سوزنی

لیفتینگ صورت با طب سوزنی در چین، انگلستان، فرانسه و آلمان مبحث جدیدی نیست ولی در کانادا و ایران نسبتا تازه است. جای تأسف است که اکثر خانم‌ها آنقدر در مورد جراحی‌های زیبایی برای لیفتینگ پوست و پف دور چشم و یا در مورد تزریق انواع ژل، دیسپورت، بوتاکس، هیالورونیک‌ اسید و… (با وجود تمامی حساسیت‌ها و عوارضی که ایجاد می‌کنند) اطلاعات دارند ولی (به دلیل عدم اطلاع‌رسانی)، از روش‌های بسیار مفیدتر و بی‌ضررتر آگاهی ندارند. طب سوزنی در بسیاری موارد اگر اثراتی بهتر نداشته باشد، حداقل اثراتی تقریبا مشابه را با هزینه بسیار کمتر خواهد داشت. لازم است بی‌تعصب بگویم که طب سوزنی در مواردی حتی از نور لیزر (که بسیار بی‌عارضه و بی‌خطر است) نیز پاسخ بهتری دارد. اما سوال اینجاست که آیا همیشه طب سوزنی زیبایی بر درمان‌های دیگر زیبایی ارجح است؟ خیر . اگرچه درمان با لیزر برای پزشک بسیار راحت‌تر و سودمندتر است و طب سوزنی هم نیاز به جلسات مکرر دارد و هم وقت‌گیرتر است ، ولی گاه اثرات شگفت انگیزی دارد که با هیچ روش درمانی دیگر قابل قیاس نیست. از طب سوزنی میتوان برای بهبودافتادگی صورت ،گونه ، غبغب ، لک ، کک و مک ، جوش و حتی رفع چروک‌ها و کاهش چربی پوست استفاده می شود و حدود 10 تا 24 جلسه درمان نیاز است . نور لیزر نیز برای کلاژن‌سازی و جوان‌سازی پوست مفید است و بیشتر برای پوست‌هایی استفاده می‌شود که مستعد کبودی یا (هماتوم) زیرپوستی بوده یا چربی زیر جلد آن کم است . در سال ۱۹۹۶، طی تحقیقاتی در آمریکا روی ۳۰۰ نفر طب سوزنی زیبایی در ناحیه صورت جهت تاثیر گذاری روی پوست صورت انجام شد. ۹۰ درصد این افراد بعد از یک دوره درمانی احساس بهبودی کرده و از نتیجه کار راضی بودند (یک دوره بین سه تا ده جلسه است) و اظهار داشتند که خاصیت ارتجاعی عضلات صورت‌شان افزایش یافته، نرمی و لطافت پوست‌شان بیشتر شده، چین و چروک‌های پوست کاهش یافته و پوست صورت‌شان گلگون‌تر و به اصطلاح خوش آب و رنگ‌تر شده است.

طب سوزنی چگونه کار می‌کند؟

برپایه مقالات منتشره ، پایه و اساس فیشیال آکوپانکچر یا کاسماتیک آکوپانکچر مدل «Zang xiang» است. طبق این مدل نقاط مشخصی در سطح پوست به ارگان‌های داخلی مشخصی متصل هستند که این اتصال از طریق کانال‌های انرژی (که وظیفه حمل انرژی را به هر نقطه از بدن به عهده دارند) ایجاد می‌شود. از چهارده کانال انرژی ده کانال به صورت مستقیم یا به وسیله کانال جفتشان با صورت در ارتباطند. پنج ارگان yang (یا تو خالی) بدن شامل معده، روده بزرگ، روده کوچک، مثانه، کیسه صفرا یا از صورت آغاز و یا به صورت ختم می‌شوند و روی صورت نقاط مشخصی دارند. برای مثال، به ترتیب انتها و ابتدای کانال روده بزرگ و معده در صورت و در کنار بینی است و در هر بیماری مربوط به ناحیه بینی و بویایی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. پنج کانال yin بدن (توپر) شامل (Sp طحال / Lu ریه / Ht قلب / Kid کلیه و Liv کبد) نیز از طریق کانال‌های داخلی به ارگان‌های yang جفت خود متصلند و این به معنای آن است که انرژی هر یک از ده ارگان داخلی بدن می‌تواند با استفاده از نقاط طب سوزنی به صورت انتقال یابد. طب چینی معتقد است که استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست صورت وابسته به میزان کافی انرژی Qi و خون در پوست صورت و عضلات زیرپوستی است که صورت را جوان نگه می‌دارد. به همین علت با گذشت زمان، این انرژی به تدریج کاهش یافته و باعث کاهش تغذیه، لطافت و رطوبت پوست می‌شود. سپس خطوط ریز در صورت ظاهر می‌گردد و پوست صورت می‌افتد و حالت کیسه‌ای و پف زیر چشم‌ها آشکار می‌شود. بادکنکی را که پر از هواست، تصور کنید. این بادکنک سفت و نرم است، به مرور زمان که باد آن خالی می‌شود، خطوط ریزی در آن ظاهر می‌شود و حالت کیسه‌ای شکل و افتادگی پیدا می‌کند. این مراحل چروک خوردن و افتادگی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که مقدار کافی هوا به تدریج در آن دمیده شود و بادکنک دوباره حالت اولیه خود را به دست آورد.

هاله و پف زیرچشم مربوط به مشکل کدام ارگان است؟

در طب چینی‌ هاله و تیرگی اطراف چشم یکی از علائم نارسایی در کانال کلیه است که ممکن است ضعیف شده باشد. برای درمان، پزشک می‌تواند از کانال جفت کلیه، (UB مثانه) که نقاطی روی صورت و اطراف چشم دارد و همچنین از نقاط خود کلیه بر روی بدن استفاده نماید. ضمنا کانال طحال چون یکی از وظایفش (بجز هضم و جذب غذا) نگه‌داشتن اعضا در محل اصلی‌شان است، وقتی دچار ضعف می‌شود، طبعا اعضاء از محل اصلی‌شان دچار افت می‌شوند و علائمی مانند غبغب، افتادگی چهره و زیرچشم ایجاد می‌گردد و حتی بیماری‌هائی مانند فتق در بدن ایجاد می‌شود که به این منظور نیز درمانگر می‌تواند از کانال معده که جفت طحال است، در صورت و زیر چشم و از کانال طحال در ساق پا و سایر نقاط استفاده و آن را تقویت کند.

مکانیزم‌های طب سوزنی صورت به طور خلاصه عبارتند از:

۱- چرخش خون و انرژی را در کل بدن بهبود می‌دهد. به همین علت وقتی برای بیماران فقط طب سوزنی روی بدن هم انجام می‌گردد، بعد از چند جلسه صورت شفاف می‌شود. (بدون اینکه روی صورت کاری انجام شود!)

۲- درمان ذهن، جسم و روح را شامل می‌شود. (که این به علت تشرح سروتونین در بدن است که باعث شادی و نشاط می‌شود)

۳- باعث افزایش توان عضلات و خاصیت ارتجاعی پوست صورت می‌گردد.

۴- با فعال کردن مکانیزم‌های مربوط به ترمیم زخم می‌تواند اولا جریان خون در پوست و ثانیا جریان اکسیژن‌رسانی به پوست را افزایش دهد، نفوذپذیری عروق را بالا برده باعث دفع مواد زاید می‌شود.

۵- با کاهش ورمو مایعات اضافه بدن به کاهش ورم در اطراف چشم کمک می‌کند.

۶- بالانس هورمونی ایجاد می‌کند به همین علت معمولا روی ریزش مو، آکنه و گاهی موی زاید موثر است.

۷- به علت افزایش جریان خون و لنف، رطوبت‌رسانی (هیدرودرمی) انجام می‌دهد.

۸- موجب کاهش استرس (که از همه عوامل پاتوژن مهم‌تر است) می‌گردد.

طب سوزنی در چه مواردی کاربرد دارد؟

طب سوزنی در بهبود مواردی مانند خشکی پوست ، چربی بیش از حد پوست ، منافذ باز پوست ، افتادگی صورت و چهره ، رفع غبغب ، شادابی و جوانسازی پوست ، گونه‌گذاری ، چین و چروک و پیری پوست ، لک و کک و مک صورت ، جوش صورت ، ریزش مو و کلا در لیفتینگ پوست موثر است. در مورد پف و تیرگی دور چشم اگر خیلی قدیمی و کهنه نباشد، می‌تواند مفید باشد. در مورد خطوطی که فانکشنال هستند (مثل خط اخم) طب سوزنی می‌تواند موثر باشد؛ به شرط آنکه با تغییر میمیک صورت و یا استفاده از چسب‌های مخصوص انقباض در این عضله به حداقل برسد.

روش کار چگونه است؟

برای درمان از سوزن‌های مخصوصی استفاده می‌شود که مویی شکل و با قطر بسیار اندک هستند. بیشتر افراد هنگام کار با سوزن نگرانند؛ اما این نگرانی بی‌مورد است. درد در هنگام آمپول زدن به علت سایز بزرگ تنه و پاره شدن بافت و همچنین، عبور ماده تزریقی در رگ می‌باشد ولی در طب سوزنی سوزن‌ها مویی شکل و به ضخامت تار مو هستند و سوزنکاری معمولا دردناک نیست. از طرفی سوزن‌ها خشک می‌باشند. معمولا در هر جلسه بین ۲۰ تا ۱۰۰ سوزن برای کار صورت برحسب شدت چروک‌ها و پوست بیمار انتخاب می‌شود. همچنین علاوه بر نقاط طب سوزنی نقاط دیگری هم برای این کار انتخاب می‌گردد و گاه برای گونه‌گذاری استفاده از طب سوزنی الکتریکی هم لازم است. سوزن‌های صورت عموما بعد از اینکه کارشان تمام شد خود به خود رها می‌شوند! معمولا بعد از سه الی چهار جلسه اثرات اولیه کار با طب سوزنی که شامل شاداب و روشن شدن پوست می‌باشد، ظاهر می‌شود و بعد از ۷-۸ جلسه اثرات کلاژن‌سازی شامل سفتی، گونه و کاهش عمق چروک‌ها مشخص است. چون کلا برای کلاژن‌سازی ۳ هفته زمان لازم دارد. جلسات دو تا سه بار در هفته و گاه برای مسافرانی که از خارج از کشور یا شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند، هر روز قابل انجام است. پس از اتمام جلسات که بین ۱۰ تا ۲۴ جلسه می‌باشد، درمان نگهدارنده به صورت ماهی یک بار انجام می‌شود و به طور معمول و بنا بر تحقیقات انجام گرفته طب سوزنی برخلاف بعضی روش‌ها قابل برگشت نیست! (مانند بوتاکس که بعد از ۳ ماه اثرش را از دست می‌دهد)!

موارد منع استفاده:

برای بیمارانی که ضربان ساز (Pace maker) در قلب دارند، از دستگاه استفاده نمی‌شود. همچنین در بیمارانی که مبتلا به هموفیلی یا بیماری‌های التهابی پوست و یا بسیار مستعد کبودی هستند، بهتر است استفاده نشود. برای افرادی که تحت درمان با تکنیک‌های زیبایی صورت با طب سوزنی قرار می‌گیرند، بهتر است اقدامات کمکی زیر انجام گیرد:

  1. تغییر شیوه زندگی، مانند تغییر عاداتی که برای سلامت مضر است مانند سیگار کشیدن و…
  2. تمرینات ورزشی یا ماساژهای پوستی
  3. تمرینات تنفسی یا پرانایاما
  4. تمرینات خود آرامی
  5. فشار درمانی /ماساژ درمانی
  6. استفاده از تغذیه مناسب/مکمل‌های غذایی
  7. روش‌های پاکسازی پوست، و استفاده از شیر پاک‌کن و به جای صابون کرم‌های مناسب برای پوست نتیجه‌گیری: طب سوزنی در زیبایی اثرات بسیار مفیدی دارد. این اثرات نه تنها روی زیبایی و شادابی پوست صورت ظاهر می‌شود بلکه باعث ایجاد آرامش و نشاط در بدن می‌شود. نسبت به سایر روش‌ها بسیار مقرون به صرفه نیز می‌باشد.

برای مشاهده آخرین اطلاعات زیبایی و لاغری روی لینک های زیر کلیک کنید :

روشهای نوین کاشت مو برای جوانتر شدن

تشخیص بهترین لیزر موهای زائد برای موهای زائد شما

طب سوزنی ، درمانی باستانی برای دردهای ناشناخته

لایه برداری و جوانسازی پوست صورت با میکرودرم ابریژن

جدیدترین تکنیک های جراحی بینی بسته

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید