لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی

تزریق چربی

تزریق چربی در گونه و لب

تاریخچه تزریق چربی


امروزه در دنیا روش های مختلفی برای جوان سازی پوست صورت و سایر اندامهای بدن وجود دارد. تزریق چربی یکی از بهترین و شایع ترین و در عین حال کم خطرترین این روش ها میباشد. از تزریق چربی برای برطرف کردن خطوط ناشی از افزایش سن ، اطراف چشمها ، کنار لب ها و همچنین برای ایجاد پوستی صاف تر و ظاهری جوان تر استفاده میشود و در عین حال میتوان در حجم بیشتر در نواحی سینه و باسن استفاده نمود.

این روش یک روش جدید در جراحی پلاستیک شمرده میشود . اگرچه مواردی در دهه های گذشته گزارش شده که از چربی خود فرد برای اصلاح نواقصی در ناحیه فک پایینی وچانه و یا اندام های دیگر،استفاده شده است. به مرور زمان و با اصلاحات انجام شده ، این تکنیک به عنوان یکی از بهترین روشها برای برطرف کردن چین و چروک ها و برجسته سازی اندام ها معرفی شده است.

تزریق چربی چیست

تزریق چربی به روشی گفته میشود که در آن چربی معمولا از شکم یا پهلو و یا ران ها برداشته و به ناحیه مورد نظر فرد تزریق میگردد که با این کار حجم صورت ، گونه ، لب ها و پشت دست ها افزایش یافته و باعث از بین رفتن چین و چروک ها میشود و ظاهری جوان تر پیدا می کنند. چنانچه ذکر شد این عمل میتواند در ناحیه باسن یا سینه هم صورت گیرد که باعت برجسته شدن باسن و سینه و خوش فرم شدن این اندام ها میگردد. تزریق چربی با تشخیص پزشک متخصص می تواند به تنهایی و یا با سایر روش هایی مثل لیفت صورت یا ابرو انجام شود.

موارد کاربرد تزریق چربی

 • تزریق چربی به صورت برای از بین بردن چین و چروک های ناشی از افزایش سن
 • تزریق چربی به گونه برای برجسته کردن گونه ها و ایجاد ظاهر زیباتر
 • تزریق چربی به زیر چشم و اطراف آن برای از بین بردن چروک های اطراف چشم و همین طور برطرف کردن گودی چشم
 • تزریق چربی به لب برای برجسته کردن و افزایش حجم لب ها
 • تزریق چربی به سینه برای افزایش حجم سینه و بازسازی آن
 • تزریق چربی به باسن برای برجسته سازی باسن
 • تزریق چربی برای از بین بردن جای زخم های قدیمی یا اسکار و یا جوش
 • تزریق چربی برای درمان نواقص مادرزادی
 • تزریق چربی به پشت دستها برای ایجاد ظاهر زیباتر

مزایای تزریق چربی

این روش یکی از کم خطرترین جراحی های زیبایی بوده و تقریبا عوارض جانبی و آلرژی ندارد و میتواند به میزان زیادی چین و چروکها و دیگر نواقص پوست را کاهش داده و یا برطرف نماید. در جاهایی که نیاز به حجم زیادی باشد مانند برجسته سازی باسن و یا بزرگ کردن سینه ، تزریق چربی بهترین گزینه است و ماندگاری چربی بیشتر از ژل هیالورونیک اسید بوده و به دفعات میتواند تکرار شود. تزریق چربی را میتوان با روش های دیگر مانند لیفت صورت بصورت همزمان انجام داد و از طرفی این روش نسبت به سایر درمانها کم هزینه است.

مراحل تزریق چربی

 1. مرحله برداشت (Harvesting) : در ابتدا محلی که باید چربی از آن برداشت شود (معمولا شکم یا ران یا پهلو) را ضد عفونی می کنند. در یک محیط و شرایط استریل و ضد عفونی شده بی حسی موضعی انجام میشود و با استفاده از یک ابزار مخصوص (مانند سرنگی که در عمل لیپوساکشن استفاده میشود) چربی برداشت میشود.
 2. مرحله پالایش (Refinement) : چربی به دست آمده در دستگاه سانتریفیوژ قرار میگیرد تا خون و سایر مایعات از چربی جدا گردد و چربی خالص تری بدست آید.
 3. مرحله تزریق (Transfer) : محلی که باید تزریق چربی در آنجا صورت گیرد را ابتدا ضد عفونی نموده و با استفاده از سرنگ و یا کانول مخصوص، چربی در لایه های مختلف (بسته به محل تزریق) تزریق میگردد.

قبل از انجام تزریق چربی رعایت چه نکاتی توسط بیمار لازم است؟

 1. فرد باید پزشک را از وجود هر گونه آلرژی دارویی ، غذایی و محیطی مطلع کند.
 2. فرد باید پزشک را در مورد همه داروهایی که مصرف می کند آگاه سازد.
 3. از مصرف داروها یا ترکیباتی که باعث رقیق شدن خون می گردد ، خودداری شود.
 4. فرد می بایست از دو هفته قبل از تزریق چربی از مصرف قرص آسپرین ، بروفن ، ژلوفن ، دیکلوفناک یا سایر داروهای ضد التهاب خودداری نماید.
لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی
لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی

سوالات رایج در خصوص تزریق چربی

پایداری چربی تزریق شده به چه صورت است و آیا نتایج تزریق چربی ماندگار است؟

در تمام افراد مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی خواهد ماند.اما ماندگاری چربی تزریق شده بستگی به مهارت پزشک ، محل تزریق وعوامل ژنتیکی دارد چنانچه در جاهایی که تحرک بیشتر است مثل لب ها و یا باسن ،جذب بیشتر بوده و در جاهایی که تحرک کمتر است ،جذب کمتر خواهد بود […]

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست ؟

بعد از تزریق چربی به شدت توصیه میگردد به مدت 10 روز از فشار آوردن به محل تزریق خودداری کند زیرا این کار میتواند باعث جابجایی چربی تزریق شده گردد. به منظور کاهش تورم و تسریع روند بهبودی،در سه روز بعد از تزریق چربی ،محل تزریق با کیسه یخ ماساژ داده شود. در تزریق چربی […]

آیا تزریق چربی ممکن است باعث تورم قابل توجه در محل تزریق شود ؟

بله ، مقدار تورم به عوامل زیر بستگی دارد : تکنیک و ابزارهایی که پزشک متخصص مورد استفاده قرار میدهد سن فرد و همچنین ساختار ژنتیکی او جایی که چربی در آن تزریق میگردد میزان چربی تزریق شده داروهایی که فرد مصرف میکند