لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی

پروتز برای بزرگ کردن سینه

بزرگ کردن سینه

پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه )

هر ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را برای بزرگ کردن سینه انجام می دهند و این در حالیست که جراحی پروتز شایعترین عمل جراحی زیبایی روی سینه ها می باشد. بر طبق تحقیقات انجام شده رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا بوده و جراحی پروتز سینه علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز می گردد .

آمار و ارقام انجام جراحی پروتز سینه در دنیا

در آمریکا در مقایسه با سال 1992 میزان عمل جراحی بزرگ کردن سینه تا سال 2007 ، 476 درصد افزایش داشته است که بعد از عمل لیپوساکشن شایعترین عمل زیبایی انجام شده در این کشور بوده است و در سال 2009 نیز جراحی پروتز سینه ، شایعترین عمل زیبایی انجام شده در آمریکا شد و اعمال جراحی شایع مانند لیپوساکشن ، رینوپلاستی و آبدومینوپلاستی را پشت سر گذاشت.

در چه مواردی از پروتز سینه ( جراحی بزرگ کردن سینه ) استفاده می شود ؟

 1. تمایل شخص برای بزرگ کردن سینه و یا تغییر سایز اندازه سینه
 2. اصلاح ناهنجاریهای مادرزادی سینه که در آن یک یاهر دو سینه رشد کافی نداشته است
 3. اصلاح تفاوت اندازه سینه ها
 4. اصلاح کاهش سایز سینه به دلیل حاملگی ، شیردهی یا تغییرات وزنی شدید
 5. بازسازی سینه به دلیل جراحی مانند سرطان سینه یا تروما

بهترین زمان عمل جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) چه زمانی است ؟

برا ی انجام عمل جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) محدودیت سنی بخصوصی وجود ندارد اما نکات مهمی که بایستی در این خصوص رعایت شوند اینست که فرد بایستی کاندیدای خوبی برای عمل بوده و وضعیت سلامتی فرد و الاستیسیته (انعطاف پذیری) پوست مناسب انجام این عمل باشد. باید توجه داشت که زمان مناسب برای انجام عمل پروتز حداقل 7 تا 8 سال از شروع اولین قاعدگی است به طوری که اندازه سینه ها حداقل برای مدت 2 سال ثابت مانده باشد.

استفاده از پروتز برای بزرگ کردن سینه در چه سنی مجاز است؟

بر طبق آخرین دستورالعملها و توصیه های سازمان غذا و داروی آمریکا FDA، استفاده از پروتزهای آب نمکی از سال 2000 به بعد برای افراد بالاتر از 18 سال و پروتزهای ژلی از سال 2006 به بعد برای افراد بالاتر از 22 سال برای عمل جراحی پروتز مجاز اعلام شده است .

موارد منع انجام جراحی پروتز برای بزرگ کردن سینه کدامند ؟

 • زنانی که سرطان سینه درمان نشده دارند
 • در صورت وجود عفونت فعال درهر نقطه ای از بدن
 • افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند ( شامل افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا در حال درمان با داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن میباشند)
 • افرادی که دچار اختلال انعقادی خون و یا اختلال در ترمیم زخم هستند.
 • در افرادی که خون رسانی به بافت سینه در اثر اعمال جراحی دیگر و یا انجام رادیو تراپی کاهش یافته باشد.
 • افراد زیر سن زیر 18 سال (در صورتی که هدف از جراحی پروتز سینه در آنها صرفا بزرگ کردن سینه باشد)
 • زنان باردار یا شیرده

انواع پروتز سینه

بزرگ کردن سینه

در حال حاضر به صورت عمده دو نوع پروتز برای بزرگ کردن سینه  وجود دارد :

  1. پروتز آب نمکی ( سالین)
  2. پروتز ژلی ( سیلیکونی)

جدار هر دو نوع پروتز از سیلیکون غیر قابل نفوذ ساخته شده اما وقتی به نوع پروتز آب نمکی یا ژلی اشاره می شود منظور موادی است که پروتز توسط آن پر شده است . بطور معمول پروتزهای آب نمکی پس از قراردادن در محل با سرم نمکی (سالین) پر می شوند ( البته انواع پروتزهای از پیش پر شده نیز وجود دارند) در حالی که پروتزهای ژلی از قبل با سیلیکون پر شده اند. در خصوص ظاهر و شکل پروتز باید گفت که پروتزهای آب نمکی سفت ترند و پروتزهای ژلی شکل طبیعی تری ایجاد می کنند.

جدار هر دو نوع پروتز از سیلیکون غیر قابل نفوذ ساخته شده اما وقتی به نوع پروتز آب نمکی یا ژلی اشاره می شود منظور موادی است که پروتز توسط آن پر شده است . بطور معمول پروتزهای آب نمکی پس از قراردادن در محل با سرم نمکی (سالین) پر می شوند ( البته انواع پروتزهای از پیش پر شده نیز وجود دارند) در حالی که پروتزهای ژلی از قبل با سیلیکون پر شده اند. در خصوص ظاهر و شکل پروتز باید گفت که پروتزهای آب نمکی سفت ترند و پروتزهای ژلی شکل طبیعی تری ایجاد می کنند.

محل برش ها در جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) چگونه است ؟

 1. از طریق چین زیر سینه که عمومی ترین نوع برش مورد استفاده جراحان است است.
 2. از طریق برش اطراف هاله برای زمانهایی که لیفت همزمان انجام می شود .
 3. از ناحیه زیر بغل
 4. از طریق ناف به نحوی که با آندوسکوپ انجام می شود . یکی از محدودیت های این روش این است که در این برش فقط می توان از پروتز آب نمکی استفاده کرد .
 5. در بیمارانی که آبدومینوپلاستی (جراحی پلاستیک شکم) می شوند می توان پروتز را از طریق برش شکم پروتز در قفسه سینه وارد که اما این روش به ندرت مورد استفاده جراحان قرار می گیرد.

اندازه برش ها در جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) در مورد پروتزهای آب نمکی بین 3 تا4 سانتی متر است و در مورد پروتزهای ژله ای 4 تا 6 سانتیمتر است.

عوامل موثر در انتخاب سایز پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) کدامند؟

 1. ابعاد خارجی سینه
 2. ضخامت بافت نرم
 3. خصوصیات عمومی سینه و عواملی مانند نوع پوست ، سن، قد ، وزن ، عرض شانه ، قفسه سینه ، لگن و باسن
 4. تمایلات بیمار در خصوص اندازه پروتز
 5. تشخیص و صلاحدید جراح
 6. پهنا یا عرض سینه

آیا روشی برای طبقه بندی میزان شلی بافت سینه وجود دارد؟

اگر فاصله نوک سینه تا چین زیر سینه در حالت عادی و در حالتی که نوک به میزان حداکثر به سمت بالا کشیده می شود، اندازه گیری شود . برای تشخیص شلی سینه می توان تفاوت این دو مقدار را به صورت زیر بررسی کرد .

 • اگر مقدار تفاوت از صفر تا 2 سانتی متر باشد ، سینه ها سفت هستند.
 • اگر این مقدار بین 3 سانتی متر تا 5 سانتی متر باشد ، سینه ها نسبتا متراکم هستند.
 • اگر این مقدار بیش از 5 سانتی متر باشد سینه ها شل هستند.

برای گروه اول برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برآمدگی کمتر استفاده میشود تا نتایج طبیعی تری بدست آید و در گروه سوم برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برجستگی بیشتر استفاده میشود تا به بالا کشیدن و جلوتر قرار گرفتن نوک و هاله سینه کمک شود.

منظور از پر شدن بهینه سینه چیست ؟

پر شدن بهینه سینه ، کمترین مقدار پر شدن توسط پروتز است که می تواند ظاهر زیبای مورد نظر بیمار را برای بزرگ کردن سینه تامین کند و کمترین صدمات دراز مدت را برای بافت نرم سینه ایجاد نماید و از طرفی همراه با حداقل میزان نیاز به جراحی مجدد باشد. در واقع هر چه قطر (عرض) سینه و همچنین میزان کش آمدن پوست به سمت جلو بیشتر باشد ، حجم بیشتری برای پر کردن پوشش سینه لازم است تا نتایج بهتری به لحاظ بزرگ کردن سینه از نظر زیبایی به دست آید.

آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد ؟

اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را پس از انجام عمل جراحی بزرگ کردن سینه در این ناحیه ایجاد کند. جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد ، چرا که همیشه سمت کوچک تر پوست کمتری دارد و تلاش در قرار دادن حجم بیشتر از حد در آن باعث برآمدگی پل فوقانی و تفاوت در شکل طرفین می شود که در مقایسه با اختلاف اندازه، که معمولا در هر زنی وجود دارد ، بیشتر به چشم می آید . لازم به ذکر است معمولا محل قرار گرفتن نوک، جهت و حدود سینه بر روی قفسه صدری در دو طرف یکسان نیست . این مسئله می تواند ناشی از وضعیت ایستادن بیمار، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات یا سایر علل باشد و جراحی پروتز به تنهایی نمی تواند هیچ یک از این حالات را اصلاح کند. اگر حالت سینه در یک سمت پایین تر از سمت دیگر باشد بعد از جراحی بزرگ کردن سینه نیز همین طور خواهد بود و وقتی جراحی پروتز انجام می شود، جراح محل قرار گرفتن سینه بر روی تنه را تغییر نمی دهد.

در نتیجه اگر بیمار تفاوتی در دوطرف دارد، به طور معمول بعد از انجام عمل جراحی نیز این تفاوت ها را خواهد داشت و به دلیل این که معمولا بیمار بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، بیشتر به بدن خود توجه می کند، ممکن است تفاوت ها بیشتر مورد توجهش قرار بگیرند.

لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی
لیپوماتیک جدیدترین روش جراحی چاقی

سوالات رایج بزرگ کردن سینه با جراحی پروتز

آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد ؟

اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را در این ناحیه ایجاد کند. جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد ، چرا که همیشه سمت کوچک […]

عوامل تاثیر گذار در لمس شدن پروتز سینه چیست ؟

عوامل متعددی شامل ضخامت بافت سینه ، نوع پروتز و میزان دقت بیمار در تشخیص این مورد تاثیرگذار است. هیچ جراحی نمی تواند تضمین دهد که بعد از عمل بیمار به هیچ وجه پروتزش را لمس نخواهد کرد. بنابراین اگر فردی قبول می کند که تحت عمل جراحی پروتز قرار بگیرد، باید احتمال لمس شدن […]

مشکلات ناشی از گذاشتن پروتزهای بزرگ کدام است؟

در جراحی پروتز سینه قانونی که باید در ارتباط با حجم و در نتیجه وزن هر پروتزی در نظر گرفته شود این است که هر چه سایز پروتز بزرگ تر باشد، شانس حفظ نتایج دراز مدت تر آن کمتر خواهد بود. در حقیقت با گذشت زمان،نیروی جاذبه سینه های سنگین (حاوی پروتز) را به سمت […]

تغیرات حسی بعد از جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) به چه صورت است ؟

تغییرات حس سینه بعد از جراحی به صورت کاهش و یا افزایش حس است. احتمال تغییرات دایمی حس سینه در تمامی روش ها حدود 3تا5 درصد و طبق آمار جدیدتر نیم درصد است و بیشترین درصد تغییرات در روش برش اطراف هاله دیده می شود.

آیا جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) با شیردهی تداخلی دارد؟

خیر، بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می گیرند، مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است. در مطالعاتی که میزان سیلیکون در شیر اندازه گیری شده است، در زنان دارای پروتز سینه در مقایسه با زنان بدون پروتز ، میزان بالاتر سیلیکون نشان داده نشده است […]

آیا کسی که دچار بیماری فیبروکیستیک سینه می باشد می تواند تحت عمل جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه ) قرار بگیرد؟

بله، این حالت شایع بوده و اهمیت پاتولوژیکی ندارد. وجود این حالت ایجاب می کند که فرد به ویژه بعد از سنین 45-40 سالگی به صورت دوره ای معاینه و چک آپ شود. بعد از جراحی پروتز سینه، انجام این معاینات دوره ای ممکن است همراه با درخواست سونوگرافی، ماموگرافی و در صورت لزوم MRI […]

آیا پروتز ( بزرگ کردن سینه ) باعث ایجاد سرطان و یا مانع از تشخیص آن می شود ؟

خیر، در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری های سیستمیک یافت نشده است . در حال حاضر هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود هم وجود ندارد.

آیا احتمال پارگی یا تخلیه پروتز سینه وجود دارد؟

در مطالعاتی که انجام شده است ، خطر پارگی پروتز آب نمکی در طی 3 سال اول 3 تا 5 درصد و در طی 5 سال اول 7 تا 10 درصد گزارش شده است که در صورت وقوع ، این موضوع خطری برای بیمار ایجاد نمی کند و خود بیمار نیز متوجه آن می شود؛ […]

ماندگاری نتایج عمل جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) چقدر است ؟

پاسخ دقیق به این سوال امکان پذیر نبوده، زیرا به متغیرهای متعددی وابسته می باشد . مسلما نسل جدید پروتزها محکمتر بوده و ماندگاری آن ها نسبت به پروتزی قدیمی تر بیشتر است و تا وقتی مشکلی ایجاد نشده است نیاز به تعویض نمی باشد.

آیا نیازی به عمل تکمیلی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) وجود دارد؟

به طور معمول نه، نکته مهم این است که با گذشت زمان، دراثر بالا رفتن سن، تغییرات وزن، تغییرات هورمون (حاملگی، یائسگی) ممکن است سینه ها دچار تغییرات شوند. اگر بعداز گذشت چند سال فرداز ظاهر خود ناراضی شود ممکن است برای حفظ ظاهر جوان تر نیاز به عمل لیفت(بالا کشیدن) یا تعویض پروتز داشته […]